• Location: Hawaii Kai

Pre-registration: $30.00 at Foti Paddlesports store in Kapaa Quarry or online at www.flpregister.com until midnight Jan. 17.
Late registration on race day: $35.00
Race day check in at Hawaii Kai: 7:00AM–9:00AM

Divisions: OC-6, OC-3, OC-2, OC-1, Surfski, SUP, Prone paddleboard, V-1 (Prone is Waterman craft of the day)
Long course: 8 miles, Hawaii Kai to Kaimana Beach around blinker buoy and wind sock
Short Course: 8 miles, Hawaii Kai to Kaimana Beach around blinker buoy and wind sock

$720.00 Purse for Prone Paddleboard!

Hotspot – Blinker Buoy: $100.00 men – $60.00 women
1st place overall: $200.00 men – $120.00 women
2nd place overall: $100.00 men – $60.00 women
3rd place overall: $50.00 men – $30.00 women

This race is sponsored by Mac 24/7 at the Hilton Waikiki Beach on Kuhio. Prizes will include Mac 24/7 Bar and Restaurant gift certificates, Scott Hawaii slippers, Aloha Gas cards, GR3EN Energy drink, Jamba Juice smoothie certificates, Barefoot Wine and Bubbly, Cerveza Pacifico and Maui Jim Sunglasses.

  • SCOTT_MENSlogo
  • mac247_plate
  • maui_jim_logo
  • APL-Stand-Alone-Logo-cmyk_03
  • Foti Bros.
  • Barefoot.Hawaii
  • Cerveza Pacifico
  • green
  • JambaLogo

Maui Jim Waterman’s Series #2 – Prone paddleboard

Prone Paddleboard Name Time
Female
1 Kanesa Seraphin F-Prone 12′ Paddleboard 1:38:16
2 Leanne Darling F-Prone 12′ Paddleboard 1:38:34
3 Rachel Fujita F-Prone 12′ Paddleboard 1:51:09
4 Heidi Daniels F-Prone 12′ Paddleboard 1:53:53
5 Nahoku Keala F-Prone 12′ Paddleboard 1:59:57
Male
1 Hunter Pflueger M-Prone 12′ Paddleboard 1:29:44
2 Aaron Napoleon M-Prone 12′ Paddleboard 1:33:04
3 Christian Bradley M-Prone 12′ Paddleboard 1:33:16
4 Peter Balding III M-Prone 12′ Paddleboard 1:34:11
5 Travis Grant M-Prone 12′ Paddleboard 1:35:56
6 Johan Loo M-Prone 12′ Paddleboard 1:41:24
7 John Flanagan M-Prone 12′ Paddleboard 1:42:24
8 Jeff Chang M-Prone 12′ Paddleboard 1:44:06
9 Joshua Jackson M-Prone 12′ Paddleboard 1:44:23
10 Mark Miller M-Prone 12′ Paddleboard 1:45:21
11 James Donovan M-Prone 12′ Paddleboard 1:53:47
12 Ed Price M-Prone 12′ Paddleboard 1:58:28
13 Doug Smith M-Prone 12′ Paddleboard 2:20:42
Overall Place No. Course FName Lname Fname2 Lname2 Division Time
LONG COURSE
1 569 Long Zsolt Szadovslki M-MASTER 40-49 Surfski 57:26:00
2 633 Long Pat Dolan M-OPEN 19-29 Surfski 59:34:00
3 635 Long Brady Piercy M-OPEN 30-39 Surfski 1:01:25
4 571 Long Kaleikoa Kaleoaloha M-OPEN 19-29 Surfski 1:02:27
5 652 Long Courtney Seto M-SR.MASTER 50-56 Surfski 1:03:07
6 512 Long Kaihe Chong M-OPEN 19-29 OC-1 1:03:14
7 570 Long Bobby Pratt M-OPEN 19-29 OC-1 1:03:45
8 563 Long Hayden Ramler M-OPEN 30-39 OC-1 1:03:58
9 667 Long Trey Cox M-OPEN 19-29 OC-1 1:04:07
10 610 Long Heinere Itchner M-OPEN V-1 1:04:38
11 689 Long Kekoa Kau Kalei Kahookele M-OC-3 Open 1:05:01
12 688 Long Austin Talley M-OPEN 19-29 OC-1 1:05:05
13 599 Long Chris Tanaka M-OPEN 30-39 OC-1 1:05:18
14 676 Long John Hoogsteden M-SR.MASTER 50-56 Surfski 1:05:24
15 651 Long Victor Agostini M-MASTER 40-49 OC-1 1:05:37
16 623 Long Austin Schwinn M-OPEN 19-29 Surfski 1:06:28
17 550 Long Denise Darval-Cha Tracy Phillips F-OPEN(OC-2) 1:06:32
18 546 Long Vance Hashimoto M-OPEN V-1 1:06:59
19 572 Long Chauncey Cody M-OPEN V-1 1:07:16
20 680 Long Mario Mausio M-OPEN 30-39 OC-1 1:07:32
21 657 Long Raven Aipa M-SR. MASTER 50-56 OC-1 1:07:35
22 668 Long Hina-Kai Kamakaui M-OPEN 30-39 OC-1 1:07:57
23 596 Long Sean Kaawa M-OPEN V-1 1:08:01
24 588 Long Nakoa Gumapac-Mcg M-OPEN 19-29 OC-1 1:08:16
25 641 Long Donna Kahakui F-SR. MASTER 50-56 OC-1 1:08:18
26 650 Long Justin Akana M-OPEN 30-39 OC-1 1:08:55
27 659 Long Leleo Kinimaka M-SR. MASTER 50-56 OC-1 1:09:06
28 619 Long Matt Neal M-MASTER 40-49 OC-1 1:09:20
29 529 Long Eric Levora M-SR. MASTER 50-56 OC-1 1:09:26
30 526 Long Jordan Rose M-OPEN 19-29 Surfski 1:09:39
31 675 Long Leroy Rico M-MASTER 40-49 OC-1 1:09:42
32 664 Long Kendal Tanigawa M-OPEN 19-29 OC-1 1:10:06
33 648 Long Alexandar Lee M-Jr.18 & Under OC-1 1:10:15
34 665 Long Kaulu Luuwai Noah Foti X-OPEN(OC-2) 1:10:23
35 640 Long Fred Delos Santos M-KAPUNA 57-63 OC-1 1:10:27
36 547 Long Amy Lawson Woodwa F-OPEN 19-29 OC-1 1:10:31
37 670 Long Nainoa Orr M-Jr.18 & Under Surfski 1:10:36
38 544 Long Jamie Brown M-SR. MASTER 50-56 OC-1 1:11:00
39 541 Long Johnny Lynham M-OPEN 30-39 OC-1 1:11:10
40 528 Long Arlene Holzman F-MASTER 40-49 OC-1 1:11:13
41 562 Long Kane Jervis M-OPEN 30-39 OC-1 1:11:36
42 653 Long Vaimana Conner M-OPEN 30-39 OC-1 1:11:39
43 542 Long Mary Smolenski F-SR. MASTER 50-56 OC-1 1:11:40
44 671 Long Dorren Orr Corlyn Orr X-OPEN(OC-2) 1:11:43
45 519 Long Monica Esquivel F-OPEN 19-29 OC-1 1:11:47
46 531 Long Adrian Flack M-OPEN 19-29 OC-1 1:12:14
47 631 Long Alfred Vangieson M-OPEN(OC-2) 1:12:20
48 679 Long Christopher Jacks M-OPEN 30-39 OC-1 1:12:32
49 634 Long Kenny Esquivel M-OPEN 30-39 OC-1 1:12:40
50 661 Long Mike Coleman M-KAPUNA 57-63 OC-1 1:13:26
51 654 Long Jacob McFarlane M-Jr.18 & Under Surfski 1:13:34
52 643 Long Dave Fuga M-OPEN 30-39 OC-1 1:13:38
53 595 Long Nikki Radford F-MASTER 40-49 OC-1 1:13:46
54 568 Long Eulogio Mangasar M-MASTER 40-49 OC-1 1:13:48
55 537 Long Paula Crabb F-KAPUNA 57-63 OC-1 1:14:20
56 549 Long Anella Borges F-OPEN 30-39 OC-1 1:14:36
57 592 Long Tom Zelko M-KAPUNA 57-63 OC-1 1:14:43
58 574 Long Alexandar Arasawa M-OPEN V-1 1:15:03
59 644 Long Darryl Ah Mau M-MASTER 40-49 OC-1 1:15:48
60 649 Long Tyler Silva M-Jr.18 & Under Surfski 1:15:52
61 646 Long Jami Strapple-Jin F-OPEN 30-39 OC-1 1:16:04
62 268 Long Alvin Kahoonei M-SR. MASTER 50-56 OC-1 1:16:17
63 630 Long Matthew Dubrule M-OPEN(OC-2) 1:16:31
64 613 Long Team Ray F-OC-6 Open 1:17:09
65 669 Long Dean Spagnoli M-MASTER 40-49 OC-1 1:17:17
66 666 Long Paul King M-OPEN 30-39 OC-1 1:18:41
67 639 Long Kealohi Aweau F-OPEN 19-29 OC-1 1:22:39
68 534 Long Michelle Campillo F-SR. MASTER 50-56 OC-1 1:24:33
69 584 Long Catherine Bender F-KAPUNA 57-63 OC-1 1:25:57
SHORT COURSE
1 645 Short Kaeo Kaleoaloha M-MASTER 40-49 Surfski 1:11:04
2 579 Short Micah Doi M-OPEN 19-29 OC-1 1:11:56
3 516 Short Ray Connelly M-SR.MASTER 50-56 Surfski 1:13:05
4 617 Short Nathan Deyoe M-Jr.18 & Under OC-1 1:13:29
5 636 Short Blane Chong M-SR.MASTER 50-56 Surfski 1:13:39
6 552 Short Damon Sweazy M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:13:45
7 658 Short Michael Hall M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:14:03
8 655 Short Jay Tada M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:14:23
9 662 Short Galen Chee M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:14:34
10 674 Short Patrick Aweau M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:14:49
11 567 Short Judd Engleman M-MASTER 40-49 OC-1 1:14:58
12 551 Short Twain Newhart M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:15:07
13 632 Short Pete Mainz M-OPEN 30-39 OC-1 1:15:17
14 690 Short Kamee Kahookele M-OPEN 19-29 OC-1 1:15:19
15 564 Short Brian Kon M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:15:50
16 575 Short Wendell Balai M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:15:59
17 687 Short Andrew Levora M-Jr.18 & Under Surfski 1:16:37
18 510 Short Erwin Soares M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:16:59
19 600 Short Kip Mizushima M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:17:52
20 511 Short David Seghorn M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:18:02
21 663 Short Jeffrey Tario M-KAPUNA 57-63 OC-1 1:18:09
22 660 Short Todd Finlayson M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:18:18
23 573 Short Kaleihoku Aweau M-Jr.18 & Under OC-1 1:18:21
24 681 Short Ropati Hebenstrei M-KAPUNA 57-63 OC-1 1:18:34
25 642 Short Keapo McKeney M-Jr.18 & Under OC-1 1:19:08
26 625 Short Chase Kessler M-Jr.18 & Under OC-1 1:19:26
27 616 Short Joelle Foti F-MASTER 40-49 OC-1 1:19:27
28 591 Short Steffun Salvador M-MASTER 40-49 OC-1 1:19:56
29 656 Short Kate Laethem F-OPEN 19-29 OC-1 1:20:33
30 638 Short David Pence M-KAPUNA 57-63 OC-1 1:20:42
31 518 Short Gregg Longaneck M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:21:46
32 543 Short Lori Hashimoto F-MASTER 19-29 OC-1 1:22:40
33 17 Short Robert Stehlik M-Open/Unlimited Class SUP 1:23:39
34 678 Short Maurie Feldberg M-MASTER 40-49 OC-1 1:24:35
35 581 Short Dana Souza M-OPEN 19-29 OC-1 1:24:55
36 673 Short Tyler Joggers M-Stock to 14’no rdr SUP 1:29:02
37 22 Short Kane Pai M-Stock to 14’no rdr SUP 1:29:07
38 25 Short Hunter Pflueger M-Prone 12′ Paddleboard 1:29:44
39 18 Short Andrew Ching M-Stock to 14’no rdr SUP 1:30:06
40 70 Short Aaron Napoleon M-Prone 12′ Paddleboard 1:33:04
41 21 Short Christian Bradley M-Prone 12′ Paddleboard 1:33:16
42 15 Short Peter Balding III M-Prone 12′ Paddleboard 1:34:11
43 637 Short Nani Woolsey F-OPEN 19-29 OC-1 1:34:19
44 672 Short Jane McKee F-Open/Unlimited Class SUP 1:35:30
45 20 Short Travis Grant M-Prone 12′ Paddleboard 1:35:56
46 514 Short Sam Pa’e M-Stock to 14’no rdr SUP 1:36:19
47 615 Short Dani Gay F-MASTER 40-49 OC-1 1:36:32
48 43 Short Kanesa Seraphin F-Prone 12′ Paddleboard 1:38:16
49 23 Short Sven Wesley M-Stock to 14’no rdr SUP 1:39:38
50 530 Short Tony Levora M-Jr.18 & Under OC-1 1:39:42
51 19 Short Albert Verdadero M-Stock 12’6 & Under SUP 1:40:18
52 677 Short Steve Reeves M-Stock to 14’no rdr SUP 1:41:16
53 12 Short Johan Loo M-Prone 12′ Paddleboard 1:41:24
54 24 Short John Flanagan M-Prone 12′ Paddleboard 1:42:24
55 539 Short Jennifer Polcer F-Stock to 14’no rdr SUP 1:42:28
56 647 Short Jon Bell M-Stock to 14’no rdr SUP 1:43:32
57 16 Short Jeff Chang M-Prone 12′ Paddleboard 1:44:06
58 13 Short Joshua Jackson M-Prone 12′ Paddleboard 1:44:23
59 614 Short Herbie Titcomb M-Stock to 14’no rdr SUP 1:44:27
60 42 Short Mark Miller M-Prone 12′ Paddleboard 1:45:21
61 11 Short Rachel Fujita F-Prone 12′ Paddleboard 1:51:09
62 44 Short James Donovan M-Prone 12′ Paddleboard 1:53:47
63 14 Short Heidi Daniels F-Prone 12′ Paddleboard 1:53:53
64 565 Short Ed Price M-Prone 12′ Paddleboard 1:58:28
65 10 Short Nahoku Keala F-Prone 12′ Paddleboard 1:59:57
66 536 Short Susan Kanour F-Stock to 14’no rdr SUP 2:04:46