• Location: Makapu’u

Pre-registration: $30.00 at Foti Paddlesports store in Kapaa Quarry or online at www.flpregister.com until midnight Feb. 07.
Late registration on race day: $35.00
Race day check in at Hawaii Kai: 7:00AM–9:00AM
Divisions: OC-6, OC-3, OC-2, OC-1, Surfski, SUP, Prone paddleboard, V-1 (Surfski is Waterman craft of the day)

Long course: 9 miles. Makai Pier-around Black Rock – around south end of Oahu, finish in Hawaii Kai
Short Course: 5 miles. Triangle course off Hawaii Kai

$720.00 Purse for Surfski!

Hotspot – Makapu’u point: $100.00 men – $60.00 women
1st place overall: $200.00 men – $120.00 women
2nd place overall: $100.00 men – $60.00 women
3rd place overall: $50.00 men – $30.00 women

This race is sponsored by EPIC KAYAKS. Prizes will include Mac 24/7 Bar and Restaurant gift certificates, Scott Hawaii slippers, Aloha Gas cards, Barefoot Wine, Cerveza Pacifico, Whole Foods gift certificates, Jamba Juice smoothie certificates, Mahiku Activewear Capri pants, GR3EN Energy, Maui Jim Sunglasses and more.

Lunch provided by Whole Foods Market.

  • maui_jim_logo
  • Cerveza Pacifico
  • Epic_logo
  • APL
  • Whole_Foods_Market_logo
  • Barefoot.Hawaii
  • mahiku_logo
  • Foti Bros.
  • mac247_plate
  • SCOTT_MENSlogo
  • green
  • JambaLogo

Epic Kayaks Makapu’u Dash – Maui Jim Waterman’s Series #3: Surfski Results

Overall Place Craft FIRST NAME LAST NAME FIRST NAME2 LAST NAME2 DIVISION Overall Time
LONG COURSE
1 Surfski Zsolt Szadovski M-MASTER 40-49 Surfski 1:07:39
2 Surfski Pat Dolan M-OPEN 19-29 Surfski 1:08:54
3 Surfski Brandon Woods M-OPEN 30-39 Surfski 1:09:42
4 Surfski Travis Grant M-OPEN 30-39 Surfski 1:10:43
5 Surfski Borys Markin M-OPEN 30-39 Surfski 1:12:57
6 Surfski Kaihe Chong M-OPEN 19-29 Surfski 1:13:42
7 Surfski Brady Piercy M-OPEN 30-39 Surfski 1:13:51
8 Surfski Courtney Seto M-SR.MASTER 50-56 Surfski 1:15:21
9 Surfski Alexander Lee M-Jr.18 & Under Surfski 1:15:31
10 Surfski Jim Foti M-MASTER 40-49 Surfski 1:15:41
11 Surfski Ed Joy M-SR.MASTER 50-56 Surfski 1:16:58
12 Surfski John Hoogsteden M-SR.MASTER 50-56 Surfski 1:17:02
13 Surfski Dolan Eversole M-MASTER 40-49 Surfski 1:18:17
14 Surfski Matthew Dubrule M-MASTER 40-49 Surfski 1:18:52
15 Surfski Kaleikoa Kaleoaloha M-OPEN 19-29 Surfski 1:22:21
16 Surfski Mary Smolenski F-SR.MASTER 50-56 Surfski 1:22:33
17 Surfski Jordan Rose M-OPEN 19-29 Surfski 1:24:47
18 Surfski Tyler Jaggers M-OPEN 19-29 Surfski 1:25:36
19 Surfski Aaron Napolean M-MASTER 40-49 Surfski 1:25:56
20 Surfski Beata Cseke F-OPEN 30-39 Surfski 1:26:18
21 Surfski Rachel Fujita F-OPEN 19-29 Surfski 1:29:51
22 Surfski Guy Gililand M-SR.MASTER 50-56 Surfski 1:30:40
23 Surfski Anella Borges F-OPEN 30-39 Surfski 1:32:54
24 Surfski Rick Maurer M-MASTER 40-49 Surfski 1:34:04
25 Surfski Laura Ediger F-OPEN 30-39 Surfski 1:34:53
26 Surfski Jeff Chang M-KAPUNA 57-63 Surfski 1:36:41
27 Surfski Nahoku Keala F-OPEN 19-29 Surfski 1:36:58
28 Surfski Joanna Reihardt F-MASTER 40-49 Surfski 1:46:38
29 Surfski Douglas Smith M-SR.MASTER 50-56 Surfski 1:50:16
1 OC-1 Jimmy Austin M-OPEN 30-39 OC-1 1:17:46
2 OC-1 Bobby Pratt M-OPEN 19-29 OC-1 1:18:29
3 OC-1 Alika Guillaume M-OPEN 19-29 OC-1 1:18:38
4 OC-1 Nick Foti M-OPEN 19-29 OC-1 1:18:55
5 OC-1 Heath Hemmings M-MASTER 40-49 OC-1 1:19:07
6 OC-1 Chris Tanaka M-OPEN 30-39 OC-1 1:19:14
7 OC-1 Austin Talley M-OPEN 19-29 OC-1 1:19:27
8 OC-1 Victor Agostini M-MASTER 40-49 OC-1 1:20:21
9 OC-1 Mike Kelupuleole M-OPEN 30-39 OC-1 1:22:20
10 OC-1 Francisco Arango M-OPEN 30-39 OC-1 1:22:29
11 OC-1 Rico Leroy M-MASTER 40-49 OC-1 1:22:59
12 OC-1 Gavin Hanoa M-OPEN 30-39 OC-1 1:23:03
13 OC-1 Noah Foti M-OPEN 19-29 OC-1 1:24:48
14 OC-1 Andy Cummings M-MASTER 40-49 OC-1 1:25:05
15 OC-1 Kasey Romero M-OPEN 19-29 OC-1 1:25:17
16 OC-1 Johnny Lynham M-OPEN 30-39 OC-1 1:26:27
17 OC-1 Eric Levora M-SR. MASTER 50-56 OC-1 1:26:39
18 OC-1 Kaimana Gomes M-Jr.18 & Under OC-1 1:26:57
19 OC-1 Cory Nakamura M-OPEN 30-39 OC-1 1:26:59
20 OC-1 J Donovan III M-SR. MASTER 50-56 OC-1 1:27:13
21 OC-1 Justin Soares M-OPEN 19-29 OC-1 1:27:16
22 OC-1 Philip Yee M-MASTER 40-49 OC-1 1:27:25
23 OC-1 Walter Hamasaki M-KAPUNA 57-63 OC-1 1:27:28
24 OC-1 Monica Esquivel F-OPEN 19-29 OC-1 1:27:29
25 OC-1 Lindsey Shank F-OPEN 30-39 OC-1 1:28:13
26 OC-1 Joe Giovannini M-OPEN 30-39 OC-1 1:28:40
27 OC-1 Kenny Esquivel M-OPEN 30-39 OC-1 1:28:42
28 OC-1 Amy Lawson Woodward F-OPEN 19-29 OC-1 1:28:50
29 OC-1 Ryan Nakamura M-OPEN 19-29 OC-1 1:29:01
30 OC-1 Kane Jervis M-OPEN 30-39 OC-1 1:29:22
31 OC-1 Inoar Lange M-OPEN 30-39 OC-1 1:29:58
32 OC-1 Cliff Tillotson M-KAPUNA 57-63 OC-1 1:30:33
33 OC-1 David Seghorn M-SR. MASTER 50-56 OC-1 1:33:01
34 OC-1 Tom Zelko M-KAPUNA 57-63 OC-1 1:33:14
35 OC-1 Carl Bayaca M-MASTER 40-49 OC-1 1:33:32
36 OC-1 Robert McOwen M-SR. MASTER 50-56 OC-1 1:33:44
37 OC-1 Jennifer Raams F-MASTER 40-49 OC-1 1:34:18
38 OC-1 Ed Wheeler M-MASTER 40-49 OC-1 1:34:36
39 OC-1 Nikki Radford F-MASTER 40-49 OC-1 1:35:06
40 OC-1 Eulogio Mangasar M-MASTER 40-49 OC-1 1:36:22
41 OC-1 Dean Spagnoli M-MASTER 40-49 OC-1 1:36:53
42 OC-1 Yohannes Negga M-MASTER 40-49 OC-1 1:37:14
43 OC-1 Jennifer Fratzke F-OPEN 19-29 OC-1 1:37:15
44 OC-1 Jennifer Fisher F-SR. MASTER 50-56 OC-1 1:37:49
45 OC-1 Kelly Smith F-SR. MASTER 50-56 OC-1 1:38:02
46 OC-1 John Climaldi M-SR. MASTER 50-56 OC-1 1:40:09
47 OC-1 Adrian Flack M-OPEN 19-29 OC-1 1:43:42
48 OC-1 Karin Hansen Del Rey F-MASTER 40-49 OC-1 1:51:38
1 OC-2 Denise Darval-Chang Kehau Chang F-OPEN(OC-2) 1:22:27
2 OC-2 Shen-Lu Stokesbary Jill Schooler F-OPEN(OC-2) 1:24:37
3 OC-2 Hilary Denison Liat Portner F-OPEN(OC-2) 1:34:11
1 OC-6 Team Ray F-OC-6 Open 1:36:30
2 V-1 Vance Hashimoto M-OPEN V-1 1:20:23
3 V-1 Hayden Ramler M-OPEN V-1 1:21:51
4 V-1 Chauncey Cody M-OPEN V-1 1:23:57
5 V-1 Jordan Long M-OPEN V-1 1:26:31
6 V-1 Darin Kohara M-OPEN V-1 1:30:16
7 V-1 Alex Arasawa M-OPEN V-1 1:33:09
Overall Place Craft FIRST NAME LAST NAME FIRST NAME2 LAST NAME DIVISION DIVISION Overall Time
SHORT COURSE
1 OC-1 Jamie Brown 1 M-SR.MASTER 50-56 OC-1 0:53:17
2 OC-1 Micah Doi 1 M-OPEN 19-29 OC-1 0:54:18
3 OC-1 Jared Washkowitz 1 M-OPEN 30-39 OC-1 0:55:04
4 OC-1 Judd Engleman 1 M-MASTER 40-49 OC-1 0:55:29
5 OC-1 David Pence 1 M-KAPUNA 57-63 OC-1 0:55:57
6 OC-1 Jay Tada 2 M-SR.MASTER 50-56 OC-1 0:56:40
7 OC-1 Todd Finlayson 3 M-SR.MASTER 50-56 OC-1 0:56:41
8 OC-1 Scott McIntre 2 M-MASTER 40-49 OC-1 0:57:46
9 OC-1 Erwin Soares 4 M-SR.MASTER 50-56 OC-1 0:59:31
10 OC-1 Kate Laethem 1 F-OPEN 19-29 OC-1 1:00:13
11 OC-1 Derick Gomes 5 M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:00:34
12 OC-1 Chase Kessler 1 M-Jr.18 & Under OC-1 1:01:40
13 OC-1 Joseph Whitmore 6 M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:02:03
14 OC-1 Dana Souza 2 M-OPEN 19-29 OC-1 1:02:21
15 OC-1 Leonard Lepine 1 M-SUPER KAPUNA 64-69 OC-1 1:02:29
16 OC-1 Kathleen McGovern-Hopkins 1 F-KAPUNA 57-63 OC-1 1:03:48
17 OC-1 Jared St. John 2 M-SUPER KAPUNA 64-69 OC-1 1:03:58
18 OC-1 Tony Levora 2 M-Jr.18 & Under OC-1 1:10:38
19 OC-1 John Klaiber 7 M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:13:33
1 OC-2 Lindsay Shinall Julie Gomersal 1 F-OPEN(OC-2) 0:59:27
1 Prone Mike Pharaon 1 M-Prone 12′ Paddleboard 1:10:19
2 Prone Robert Villarreal 2 M-Prone 12′ Paddleboard 1:49:02
1 SUP Adrian Dy 1 M-Stock 12’6 & Under SUP 1:39:02
1 SUP Kekoa Kau 1 M-Stock to 14’no rdr SUP 1:04:15
2 SUP Chauncey Wallwork 2 M-Stock to 14’no rdr SUP 1:08:02
3 SUP Edward Cantere III 3 M-Stock to 14’no rdr SUP 1:29:51
1 SUP Jane McKee 1 F-Open/Unlimited Class SUP 1:10:52
1 Surfski Tyler Silva 1 M-Jr.18 & Under Surfski 0:54:16
2 Surfski Kaeo Kaleoaloha 1 M-MASTER 40-49 Surfski 0:54:35
3 Surfski Ray Connelly 1 M-SR.MASTER 50-56 Surfski 0:54:59
4 Surfski Blane Chong 2 M-SR.MASTER 50-56 Surfski 0:56:04
5 Surfski Marc Newman 2 M-MASTER 40-49 Surfski 1:01:54
6 Surfski Jeff Peterson 1 M-KAPUNA 57-63 Surfski 1:07:47
1 V-1 Aaron Costa 1 M-OPEN V-1 1:15:05