• Location: Pinky’s Pupu Bar & Grill

Sunday February 22, 2015. 10:00 a.m. start
Pre-registration: $30.00 at Foti Paddlesports store in Kapaa Quarry or online at www.flpregister.com until midnight Friday, Feb. 20. Late registration on race day: $35.00
Race day check in at North end of Kailua Beach Park – Behind Kalapawai Market: 7:30AM-9:00AM

Divisions: OC-6, OC-3, OC-2, OC-1, Surfski, SUP, Prone paddleboard, V-1
Long Course: 10 Miles. Start at Kailua Beach, go around a number of the islands in Kailua Bay and back to Kailua Beach. Exact route will be determined based on weather conditions.
Short course: 6 Miles. Something fun in and/or outside Kailua Bay. Exact route will be determined based on weather conditions.

This race is sponsored by Boardrider’s Bar and Grill & Planet Sun Hawaii, and will include prizes from Mac 24/7 Bar and Restaurant, Scott Hawaii slippers, Mahiku Activewear, Oiwi Ocean Gear, Aloha Gas, Boardrider’s Bar and Grill, Planet Sun and Maui Jim Sunglasses. Lunch will be provided by Boardriders Bar & Grill on Hamakua Dr. in Kailua Town. Plus Barefoot Wine, GR3EN Energy and cold Cerveza Pacifico will be on special at Boardriders all day!

  • planet-sun-round-logo
  • Barefoot.Hawaii
  • SCOTT_MENSlogo
  • Cerveza Pacifico
  • APL-Stand-Alone-Logo-cmyk_03
  • Oiwi_Logo
  • maui_jim_logo
  • mac247_plate
  • mahiku_logo
  • ODKFlogo
  • Foti Bros.
  • green
  • logo-hta-print
  • JambaLogo
Overall Place Craft FIRST NAME LAST NAME FIRST NAME2 LAST NAME2 Division Overall Time
LONG
1 Surfski Zsolt Szadovski M-MASTER 40-49 Surfski 1:21:54
2 Surfski Pat Dolan M-OPEN 19-29 Surfski 1:22:28
3 Surfski Brady Piercy M-OPEN 30-39 Surfski 1:30:42
4 OC-1 Manny Kulukulualani M-OPEN 30-39 OC-1 1:31:14
5 OC-1 Travis Grant M-OPEN 30-39 OC-1 1:31:55
6 OC-1 Hayden Ramler M-OPEN 30-39 OC-1 1:32:03
7 OC-1 Jimmy Austin M-OPEN 30-39 OC-1 1:32:49
8 OC-1 Brandon Woods M-OPEN 30-39 OC-1 1:33:30
9 OC-1 Kai Chong M-OPEN 19-29 OC-1 1:33:33
10 Surfski Courtney Seto M-SR.MASTER 50-56 SURFSKI 1:33:49
11 OC-1 Andreas Gaeta M-OPEN 30-39 OC-1 1:34:36
12 OC-1 Nick Foti M-OPEN 19-29 OC-1 1:34:58
13 OC-1 Alika Guillaume M-OPEN 19-29 OC-1 1:35:23
14 Surfski Alexander Lee M-Jr.18 & Under Surfski 1:35:59
15 Surfski Kaleikoa Kaleoaloha M-OPEN 19-29 Surfski 1:36:23
16 OC-1 Heath Hemmings M-MASTER 40-49 OC-1 1:36:44
17 OC-1 Hina-Kai Kamakauiwoola M-OPEN 30-39 OC-1 1:36:59
18 OC-1 Austin Talley M-OPEN 19-29 OC-1 1:37:01
19 OC-1 Chris Tanaka M-OPEN 30-39 OC-1 1:37:26
20 OC-1 Kulani Ryan M-OPEN 19-29 OC-1 1:38:10
21 Surfski Nicholas Ho M-OPEN 30-39 Surfski 1:38:22
22 OC-1 Francisco Arango M-OPEN 30-39 OC-1 1:39:05
23 OC-1 Matt Crowley M-OPEN 30-39 OC-1 1:39:29
24 OC-1 Justin Akana M-OPEN 30-39 OC-1 1:39:37
25 Surfski Tyler Jaggers M-OPEN 19-29 Surfski 1:39:53
26 OC-1 Gavin Hanoa M-OPEN 30-39 OC-1 1:39:55
27 OC-1 Kekoa Bruha M-MASTER 40-49 OC-1 1:40:24
28 OC-1 Raven Aipa M-SR. MASTER 50-56 OC-1 1:40:26
29 OC-1 Alfred Horner M-MASTER 40-49 OC-1 1:40:47
30 OC-6 Kalaheo High School M-OC-6 Open 1:40:57
31 OC-1 Conrad Martin M-OPEN 19-29 OC-1 1:41:36
32 OC-1 Eric Levora M-SR. MASTER 50-56 OC-1 1:41:50
33 V-1 Trey Cox M-OPEN V-1 1:41:53
34 OC-1 Chris Rubie M-MASTER 40-49 OC-1 1:41:57
35 V-1 Vance Hashimoto M-OPEN V-1 1:41:59
36 OC-1 Andy Cummings M-MASTER 40-49 OC-1 1:42:24
37 OC-1 Indar Lange M-OPEN 30-39 OC-1 1:42:27
38 OC-1 Walter Hamasaki M-KAPUNA 57-63 OC-1 1:42:58
39 OC-6 Kailua High School M-OC-6 Open 1:43:45
40 OC-1 Blaize Seto-Mook M-OPEN 30-39 OC-1 1:44:13
41 V-1 Chauncey Cody M-OPEN V-1 1:45:00
42 OC-1 Cory Nakamura M-OPEN 30-39 OC-1 1:45:12
43 OC-1 Justin Soares M-OPEN 19-29 OC-1 1:45:56
44 OC-1 Noah Foti M-OPEN 19-29 OC-1 1:46:14
45 OC-1 J Donovan III M-SR. MASTER 50-56 OC-1 1:46:21
46 V-1 Bill Oliver M-OPEN V-1 1:46:45
47 V-1 Sean Kaawa M-OPEN V-1 1:46:50
48 OC-1 Philip Yee M-MASTER 40-49 OC-1 1:46:52
49 OC-1 Lindsey Shank F-OPEN 30-39 OC-1 1:47:02
50 OC-1 Jim Farnum M-OPEN 30-39 OC-1 1:47:25
51 OC-1 Kendal Tanigawa M-OPEN 19-29 OC-1 1:47:28
52 OC-1 Nakoa Gumapac-Mcguire M-OPEN 19-29 OC-1 1:47:44
53 OC-1 Kelsa Gabeheart F-OPEN 30-39 OC-1 1:48:34
54 OC-1 Joe Giovannini M-OPEN 30-39 OC-1 1:48:38
55 OC-1 Adrian Flack M-OPEN 19-29 OC-1 1:48:48
56 OC-1 Nathan Deyoe M-Jr.18 & Under OC-1 1:48:50
57 OC-1 Kenny Esquivel M-OPEN 30-39 OC-1 1:49:06
58 OC-1 Johnny Lynham M-OPEN 30-39 OC-1 1:49:27
59 OC-1 Monica Esquivel F-OPEN 19-29 OC-1 1:49:31
60 OC-1 Mark Miller M-SR. MASTER 50-56 OC-1 1:51:04
61 OC-1 Charles Meyer M-SR. MASTER 50-56 OC-1 1:52:54
62 OC-1 Darin Kohara M-MASTER 40-49 OC-1 1:52:55
63 OC-1 Mary Smolenski F-SR. MASTER 50-56 OC-1 1:53:00
64 OC-1 Lori Nakamura F-OPEN 19-29 OC-1 1:54:25
65 Surfski Guy Gililand M-SR.MASTER 50-56 Surfski 1:55:35
66 OC-1 Kaimana Gomes M-Jr.18 & Under OC-1 1:56:07
67 OC-1 Robert McOwen M-SR. MASTER 50-56 OC-1 1:56:20
68 OC-1 Eulogio Mangasar M-MASTER 40-49 OC-1 1:56:24
69 V-1 Alex Arasawa M-OPEN V-1 1:56:32
70 OC-1 Joseph Kanana M-MASTER 40-49 OC-1 1:57:29
71 OC-1 Carl Bayaca M-MASTER 40-49 OC-1 1:57:36
72 OC-1 Jason Labranch M-MASTER 40-49 OC-1 1:58:35
73 OC-1 Paula Crabb F-KAPUNA 57-63 OC-1 1:58:47
74 OC-1 Blair Grant F-OPEN 19-29 OC-1 2:00:31
75 OC-1 Jami Strapple F-OPEN 19-29 OC-1 2:01:21
76 OC-1 Kelly Smith F-SR. MASTER 50-56 OC-1 2:01:29
77 Surfski Jordan Rose M-OPEN 19-29 Surfski 2:02:12
78 OC-1 Joseph Whitmore M-SR. MASTER 50-56 OC-1 2:03:10
79 OC-1 Alvin Kahoonei M-SR. MASTER 50-56 OC-1 2:03:56
80 OC-1 Lauren McDowell F-OPEN 30-39 OC-1 2:04:24
81 OC-1 Jennifer Fratzke F-OPEN 19-29 OC-1 2:06:36
82 OC-1 Laura Ediger F-OPEN 30-39 OC-1 2:08:07
83 OC-1 Anella Borges F-OPEN 30-39 OC-1 2:08:53
84 OC-1 Brittney Keith F-OPEN 19-29 OC-1 2:10:56
85 OC-1 Kealohi Aweau F-OPEN 19-29 OC-1 2:14:28
86 OC-1 Negga Yohannes M-MASTER 40-49 OC-1 2:16:01
87 OC-1 Keani Hardy F-SR. MASTER 50-56 OC-1 2:16:45
88 OC-1 Douglas Smith M-SR. MASTER 50-56 OC-1 2:26:00
SHORT
1 Surfski 2 Jona Chee M-OPEN(SS-2) 1:03:51
2 Surfski 2 Aukai Manson M-OPEN(SS-2) 1:05:27
3 OC-6 Team Lai M-OC-6 Open 1:06:46
4 Surfski Guy Wilding M-KAPUNA 57-63 SURFSKI 1:06:49
5 OC-6 Cheryl’s Crew M-OC-6 Open 1:06:58
6 V-1 Aaron Costa M-OPEN V-1 1:13:52
7 OC-1 Jamie Brown M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:13:53
8 Surfski Ray Connelly M-SR.MASTER 50-56 Surfski 1:14:29
9 OC-6 Hood River Boys M-OC-6 Open 1:14:53
10 OC-1 Judd Engleman M-MASTER 40-49 OC-1 1:15:43
11 OC-1 Jared Washkowitz M-OPEN 30-39 OC-1 1:15:56
12 Surfski 2 Justin Kaneko M-OPEN(SS-2) 1:16:17
13 Surfski Kaeo Kaleoaloha M-MASTER 40-49 SURFSKI 1:16:28
14 Surfski Nainoa Orr M-Jr.18 & Under Surfski 1:17:00
15 OC-1 Darren Orr M-MASTER 40-49 OC-1 1:17:05
16 OC-1 David Seghorn M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:17:24
17 OC-6 Kailua Mixed Five-O X-OC-6 Open 1:17:48
18 OC-6 Willett’s Mixedup Wonders X-OC-6 Open 1:18:39
19 OC-1 Pete Mainz M-OPEN 30-39 OC-1 1:20:38
20 V-1 Jono Saunders M-OPEN V-1 1:21:03
21 OC-1 Blane Chong M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:21:35
22 OC-1 David Pence M-KAPUNA 57-63 OC-1 1:21:47
23 OC-6 Momie’s Mixed Plate X-OC-6 Open 1:22:25
24 OC-6 Team Ray F-OC-6 Open 1:23:09
25 OC-6 N-Women Kailua F-OC-6 OPEN 1:23:18
26 OC-1 Scott McIntre M-MASTER 40-49 OC-1 1:23:31
27 OC-1 Jay Tada M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:24:03
28 OC-6 The B’S Have It! M-OC-6 Open 1:24:27
29 OC-1 Erwin Soares M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:26:37
30 OC-1 Leonard Lepine M-SUPER KAPUNA 64-69 OC-1 1:27:47
31 OC-1 Kate Laethem F-OPEN 19-29 OC-1 1:28:21
32 OC-1 Kathleen McGovern-Hopkins F-KAPUNA 57-63 OC-1 1:29:08
33 OC-1 Mike Metzger M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:29:09
34 OC-1 Jack Laufer M-SUPER KAPUNA 64-69 OC-1 1:29:40
35 OC-6 Kailua Wahine Gold F-OC-6 Open 1:29:59
36 OC-2 Eko Lapp Sidney Barney F-OPEN(OC-2) 1:31:48
37 OC-1 Michelle Campillo-Peters F-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:33:21
38 Surfski Marc Newman M-MASTER 40-49 Surfski 1:34:45
39 SUP Walter Dower M-Open/Unlimited Class SUP 1:36:38
40 OC-1 Teresa Dobson F-MASTER 40-49 OC-1 1:37:08
41 OC-1 Gregg Longanecker M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:37:13
42 Surfski Andrew Levora M-Jr.18 & Under Surfski 1:37:24
43 Surfski Rebecca Shimabukuro F-OPEN 19-39 Surfski 1:37:34
44 OC-1 Jared St. John M-SUPER KAPUNA 64-69 OC-1 1:37:47
45 SUP Jimmy Fitt M-Stock 12’6 & Under SUP 1:38:59
46 Prone Mike Pharaon M-Prone 12′ Paddleboard 1:39:32
47 SUP Jennifer Lee F-Stock to 14’no rdr SUP 1:44:36
48 SUP Robert Picayo M-Stock to 14’no rdr SUP 1:51:06
49 OC-1 John Klaiber M-SR.MASTER 50-56 OC-1 1:54:20
50 SUP Sam Pa’e M-Stock to 14’no rdr SUP 1:55:32
51 Prone Mike Abbott M-Prone 12′ Paddleboard 2:00:48
52 SUP Sven Wesley M-Stock to 14’no rdr SUP 2:11:11
53 SUP Mariya Gold F-Stock 12’6 & Under SUP 2:12:52
54 SUP Amy Eck F-Stock 12’6 & Under SUP 2:16:01
55 SUP Joan Malik F-Stock 12’6 & Under SUP 2:16:31
56 SUP Sean Sweet M-Stock to 14’no rdr SUP 2:20:20
57 SUP Susan Kanour F-Stock to 14’no rdr SUP 2:23:52
58 SUP Johan Verstraete M-STOCK TO 14’NO RDR SUP 2:59:59