• Location: Turtle Bay

Sunset Beach to Kawela Bay and back to Haleiwa – Saturday March 28
Alternate course if high surf: Hawaii Kai to Magic Island – Sunday March 29

Pre-registration: $30.00 at Foti Paddlesports store or at www.flpregister.com until midnight Thurs. March 26.
Late registration on race day: $35.00
Check in at Sunset 8:30AM-9:45AM. RACE START: 10:30 AM.

Divisions: OC-6, OC-3, OC-2, OC-1, Surfski, SUP, Prone, V-1
Long course: 12 miles – Start at Sunset Beach. Then head east towards Kawela Bay for 1-2 miles. Turn around and finish at Haleiwa.
Short Course: 8 miles – Sunset to Haleiwa

$720.00 Purse for OC-1.

Hotspot–Turn Buoy at Kawela: $100.00 men – $60.00 women
1st place overall: $200.00 men – $120.00 women-plus Maui Jim Sunglasses
2nd place overall: $100.00 men – $60.00 women
3rd place overall: $50.00 men – $30.00 women

This race is sponsored by Allstate Insurance. Prizes will include Mac 24/7 Bar and Restaurant gift certificates, Oiwi paddling gear, Aloha Gas cards, Jamba Juice smoothie certificates, Maui Jim Sunglasses, Cerveza Pacifico, Barefoot Wine & Bubbly, GR3EN Energy, Scott Hawaii, Mahiku Activewear and more.

  • MJ_LOGO_new-blue
  • cerveza_pacifico
  • APL-Stand-Alone-Logo-cmyk_03
  • Barefoot.Hawaii
  • mac247_plate
  • JambaLogo
  • green
  • Foti Bros.
  • SCOTT_MENSlogo
  • Allstate
  • Oiwi_Logo
  • mahiku_logo
Overall Place Craft FIRST NAME LAST NAME FIRST NAME2 LAST NAME2 Division Overall Time
LONG COURSE
1 Surfski Zsolt Szadovski M-40-49 Surfski 1:07:23
2 OC-1 Travis Grant M-30-39 OC-1 1:11:03
3 OC-1 Bobby Pratt M-19-29 OC-1 1:11:11
4 OC-1 Jimmy Austin M-30-39 OC-1 1:11:22
5 OC-1 Kalei Kaho’okele M-19-29 OC-1 1:11:32
6 Surfski Ed Joy M-50-56 Surfski 1:11:58
7 OC-1 Kekoa Kau M-19-29 OC-1 1:12:01
8 OC-1 Kai Chong M-19-29 OC-1 1:12:10
9 OC-1 Alfred Vangieson M-30-39 OC-1 1:12:30
10 OC-1 Manny Kulukulualani M-30-39 OC-1 1:12:35
11 OC-1 Jace Faufata M-30-39 OC-1 1:12:40
12 OC-1 Ola Wright M-30-39 OC-1 1:12:45
13 Surfski Courtney Seto M-50-56 Surfski 1:12:55
14 OC-1 Justin Akana M-30-39 OC-1 1:13:00
15 OC-1 Kaeo Abbey M-19-29 OC-1 1:13:05
16 OC-1 Mario Mausio M-30-39 OC-1 1:13:10
17 OC-1 Tapa Worthington M-30-39 OC-1 1:14:47
18 OC-1 Trey Cox M-19-29 OC-1 1:14:50
19 Surfski John Hoogsteden M-50-56 Surfski 1:14:55
20 OC-1 Aaron Napeolan M-40-49 OC-1 1:15:04
21 OC-1 Chauncey Cody M-19-29 OC-1 1:15:21
22 OC-1 Gavin Hanoa M-30-39 OC-1 1:15:36
23 OC-1 Andreas Gaeta M-30-39 OC-1 1:16:45
24 Surfski Tyler Jaggers M-19-29 Surfski 1:16:47
25 OC-1 Heath Hemmings M-40-49 OC-1 1:16:51
26 OC-1 Conrad Martin M-19-29 OC-1 1:16:58
27 OC-1 Justin Watts M-19-29 OC-1 1:17:01
28 OC-1 Chris Tanaka M-30-39 OC-1 1:17:03
29 OC-1 Danny Sheard M-50-56 OC-1 1:17:16
30 OC-1 Jim Foti M-40-49 OC-1 1:17:45
31 OC-1 Nick Ho M-30-39 OC-1 1:18:51
32 OC-1 Sean Kaawa M-40-49 OC-1 1:18:54
33 OC-1 James Donovan M-19-29 OC-1 1:19:04
34 OC-1 Nakoa Gumapac-Mcguire M-19-29 OC-1 1:19:32
35 OC-1 Christian Bradley M-19-29 OC-1 1:19:41
36 OC-1 Lindsey Shank F-30-39 OC-1 1:19:43
37 OC-1 Cory Nakamura M-30-39 OC-1 1:20:04
38 OC-1 Philip Yee M-40-49 OC-1 1:20:12
39 OC-1 Alfred Horner M-40-49 OC-1 1:20:21
40 OC-1 Justin Soares M-19-29 OC-1 1:21:22
41 OC-1 Johnny Lynham M-30-39 OC-1 1:21:42
42 OC-1 Kelsa Gabhart F-30-39 OC-1 1:21:55
43 V-1 Hayden Ramler M-OPEN V-1 1:22:21
44 OC-1 Nathan Deyoe M-Jr.18 & Under OC-1 1:22:27
45 OC-1 Kaimana Gomes M-Jr.18 & Under OC-1 1:23:15
46 OC-1 Kane Jervis M-30-39 OC-1 1:23:19
47 OC-1 Amy Lawson Woodward F-19-29 OC-1 1:23:23
48 OC-1 Jeff Chang M-57-63 OC-1 1:23:29
49 OC-1 Darryl Ah Mau M-50-56 OC-1 1:23:55
50 OC-1 Cliff Tillotson M-57-63 OC-1 1:24:03
51 V-1 Makena Fernandez M-OPEN V-1 1:24:07
52 OC-1 Christophe Jackson M-30-39 OC-1 1:24:32
53 Surfski Charles Brand M-50-56 Surfski 1:25:10
54 OC-1 Mark Miller M-50-56 OC-1 1:25:20
55 OC-1 Mary Smolenski F-50-56 OC-1 1:25:42
56 OC-1 Eulogio Mangasar M-40-49 OC-1 1:25:59
57 OC-1 Robert McOwen M-50-56 OC-1 1:26:04
58 Surfski Ale Hedlund F-Jr.18 & Under Surfski 1:26:06
59 OC-1 Nikki Radford F-40-49 OC-1 1:26:46
60 OC-1 Adrian Flack M-19-29 OC-1 1:27:24
61 OC-1 Tom Zelko M-57-63 OC-1 1:27:31
62 OC-1 Alex Arasawa M-30-39 OC-1 1:28:01
63 OC-1 Anella Borges F-30-39 OC-1 1:28:08
64 OC-1 Leilani Loredo F-30-39 OC-1 1:28:11
65 OC-1 Paul Lee M-40-49 OC-1 1:28:36
66 OC-1 Jason Labranch M-40-49 OC-1 1:28:45
67 OC-1 Lauren McDowell F-30-39 OC-1 1:28:54
68 OC-1 Raylen Clarke M-57-63 OC-1 1:30:03
69 OC-1 Rachel Fujita F-19-29 OC-1 1:31:55
70 OC-1 Kelly Smith F-50-56 OC-1 1:32:58
71 OC-1 Verena Snively F-30-39 OC-1 1:35:51
72 OC-1 Rachel Orange F-30-39 OC-1 1:35:52
73 OC-1 Alyssa Smith F-30-39 OC-1 1:38:17
74 OC-1 Darin Kohara M-40-49 OC-1 1:39:57
75 OC-1 Douglas Smith M-50-56 OC-1 1:54:17
76 OC-1 Kelly Godwin F-30-39 OC-1 2:06:12
Overall Place Craft FIRST NAME LAST NAME FIRST NAME2 LAST NAME2 Division Overall Time
SHORT COURSE
1 Surfski Kaleikoa Kaleoaloha M-19-39 Surfski 1:01:43
2 OC-1 Jamie Brown M-50-56 OC-1 1:01:56
3 OC-2 Denise Darval-Chang Shien Lu Stokesbary F-OPEN(OC-2) 1:02:29
4 OC-1 Patrick Aweau M-50-56 OC-1 1:03:59
5 Surfski Ray Connelly M-50-56 Surfski 1:04:02
6 Surfski Kaeo Kaleoaloha M-40-49 Surfski 1:04:34
7 OC-1 Zak Shinall M-40-49 OC-1 1:06:07
8 OC-1 Judd Engleman M-40-49 OC-1 1:06:48
9 OC-1 Pete Mainz M-30-39 OC-1 1:06:53
10 OC-1 David Seghorn M-50-56 OC-1 1:07:09
11 OC-1 Jared Washkowitz M-30-39 OC-1 1:07:11
12 Surfski Blane Chong M-50-56 Surfski 1:07:17
13 OC-1 Twain Newhart M-50-56 OC-1 1:07:24
14 OC-1 David Pence M-57-63 OC-1 1:08:06
15 OC-1 Scott Del Rey M-50-56 OC-1 1:08:38
16 OC-1 Leighton Kapana M-57-63 OC-1 1:10:44
17 OC-1 Damon Sweazy M-50-56 OC-1 1:10:56
18 OC-1 Jay Tada M-50-56 OC-1 1:11:05
19 OC-1 Jaymar Bucasas M-30-39 OC-1 1:11:23
20 OC-1 Varina Amuntiad F-30-39 OC-1 1:11:36
21 OC-1 Carmen Vankralingen F-50-56 OC-1 1:11:45
22 OC-1 James Fabrigas M-50-56 OC-1 1:13:28
23 OC-1 Katie Laethem F-19-29 OC-1 1:14:00
24 OC-1 Maurie Feldberg M-40-49 OC-1 1:14:22
25 OC-1 Kathleen McGovern-Hopkins F-57-63 OC-1 1:15:35
26 OC-2 Lindsay Shinall Julie Gomersall F-OPEN(OC-2) 1:16:05
27 OC-1 Gregg Longanecker M-50-56 OC-1 1:16:30
28 Surfski Marc Newman M-40-49 Surfski 1:16:35
29 OC-1 Tyson Byram M-30-39 OC-1 1:20:33
30 OC-1 Michelle Campillo-Peters F-50-56 OC-1 1:20:54
31 OC-1 Miles Maloy M-19-29 OC-1 1:22:02
32 OC-1 Daniel Mergenthaler M-30-39 OC-1 1:29:27
Overall Place Craft FIRST NAME LAST NAME FIRST NAME2 LAST NAME2 Division Overall Time
SUP & PRONE PADDLEBOARD
1 SUP Ingo Rademacher M-Open/Unlimited Class SUP 1:11:13
2 SUP Noah Garfield M-Open/Unlimited Class SUP 1:11:26
3 SUP Alex Look M-Stock 12’6 & Under SUP 1:14:28
4 SUP Kione Dahlin M-Stock to 14’no rdr SUP 1:16:45
5 Prone Peter Balding M-Prone 12′ Paddleboard 1:23:42
6 SUP Sven Wesley M-Open/Unlimited Class SUP 1:24:06
7 SUP Walter Dower M-Stock to 14’no rdr SUP 1:24:14
8 SUP Andris Bisnieks M-Stock to 14’no rdr SUP 1:24:31
9 SUP Jane McKee F-Open/Unlimited Class SUP 1:26:33
10 Prone Scott Shimada M-Prone 12′ Paddleboard 1:28:30
11 Prone Augie Camello M-Prone Unlimited Paddlebo 1:29:06
12 SUP Van Wicklund M-Stock 12’6 & Under SUP 1:29:34
13 SUP Kai Binney M-Stock 12’6 & Under SUP 1:30:01
14 SUP Jennifer Polcer F-Stock to 14’no rdr SUP 1:30:23
15 SUP Matt Carreras M-Stock to 14’no rdr SUP 1:32:26
16 SUP Rob Santos M-Stock to 14’no rdr SUP 1:36:27
17 Prone Johnel Abramson M-Prone Unlimited Paddlebo 1:39:21
18 SUP Kevin Kondo M-Stock to 14’no rdr SUP 1:40:53
19 SUP Emmanuel Asejo M-Stock to 14’no rdr SUP 1:42:07
20 Prone Tj Marcinczyk M-Prone 12′ Paddleboard 1:43:03
21 SUP Kyler Kerbox M-Stock 12’6 & Under SUP 1:45:01
22 SUP Ron Wong M-Stock 12’6 & Under SUP 1:46:50
23 SUP Audrey Lee F-Stock to 14’no rdr SUP 2:01:59